Listopad 2016

Krok první - PET lahve

30. listopadu 2016 v 14:06 | Jeife |  Zero-waste
Myslím, že to známe všichni. Koupit, vypít, vyhodit. Tuhle básničku o třech slovech umíme všichni nazpaměť. Přemýšleli jste se někdy nad tím, kolik zbytečného odpadu produkujete a kolik vás to stojí ročně peněz?

http://www.foodsafetymagazine.com/fsm/cache/file/BF15F7BA-D9AA-43CC-B28728A703B52E78.jpg

Pár zajímavstí o PET lahvích ...
  • Balená voda je i 500x dražší než ta kohoutková
  • Na výrobu jedné PET lahve vážící 40 gramů je potřeba 80 gramů ropy
  • V České republice se zrecykluje jen 45% petlahví. Zbytek končí spalovnách, kde při jejich spalování vzniká CO2
    nebo v přírodě a na nelegálních skládkách.
  • PET láhev v přírodě se rozpadá asi 450 let
http://previews.123rf.com/images/zu1u/zu1u1111/zu1u111100002/11127969-water-pollution--Stock-Photo-plastic.jpg

Většina z dotázaných lidí (ČR, středočeský kraj) kupuje pití v petlahvi každý den, kdy jsou někde mimo domov. Tedy počítejme každý všední den, 252 všedních dní v roce. Co se druhů nápojů týče, nejčastější jsou 0,5l a 1,5l a sladké nápoje nebo voda.
Prohlédla jsem pár obchodů prodávajích PET lahve, průměrná váha půllitrové lahve je 23gr, litrové 42gr.
Ceny kupovaných lahví jsou různé, ty v tabulce jsou opravdu jen pro představu ... :)
A to ani nemluvím o chemii, která se v malém, nebo větším množství uvolňuje do nápoje, který pijete. Mechanizmem spouštějícím uvolňování nebezpečných látek z vaší lahve může být rychlá změna teploty, ale i opětovné použití.


I kdyby jste svou spotřebu PET lahví snížili na jednu láhev za týden, utratíte přes 800 za rok. Osm set korun, to už je částka, za kterou si můžete pořídit nejednu ekologickou láhev :)

http://www.eko-plasty.cz/media/images/ReTap%20l%C3%A1hve%20na%20vodu%20v%C5%A1echny%20barvy%20i%20velikosti.jpg

Jaké to má výhody?
  1. Ušetříte. Cena láhve se vám vrátí maximálně za pár měsíců.
  2. Nemusíte chodit do obchodu pro pití.
  3. Vaše tělo nebude s pitím dostávat žádnou chemii.
  4. Můžete mít dobrý pocit, že děláte něco pro planetu.

Nabídka lahví je opravdu široká ... od plastových lahví s potiskem, přes nerezové, až ke skleněným s krásným designem. Ceny kvalitnějších lahví začínají u 170kč. Tady mám pár známých lahví, nebo lahví, které mě zaujaly ...
Moje první láhev byla od firmy Zdravá láhev. Lehká, s hezkým potiskem, praktickým pítkem. Cenově od 190kč.

http://www.zdravalahev.cz/upload/1110-0805118606.jpg

Pak ale mě ale okouzlila jedna z dražších lahví. Svoji cenu ale vyvážila krásným designem, který mi chválí jak kamarádi, tak nadřízená v práci. Láhev je skleněná, tedy i o něco těžší, než plastové lahve. Sklo má ale i svoje výhody, třeba tu, že voda z něj chutná úplně jinak než z plastů ...
Tahle láhev se se mnou podívala na druhý nejvyšší vrchol Beskyd, do Španělska i zdolala 3,2km převýšení za pár hodin na kole. ... A to jsem se bála, že bude moc těžká a že jí budu nosit jen občas.

A co vy? Doufám, že už máte vybranou svoují budoucí láhev :)

http://i9bottle.com/wp-content/uploads/2015/06/i9-Bottle-Technology-F.jpg

Dostihový set

15. listopadu 2016 v 20:58 | Jeife |  Modely
Po víc jak půl roce jsem sedla k vyrábění. Strávila u stolu necelých pět hodin a vytvořila něco, co mi po dlouhé době udělalo u modelů radost :)

Co vy a modely? Sběratelský svět se postupně, jak tu všichni stárneme, rozpadá nebo mění na svět osobních blogů. Úplně to chápu. Ono, ať člověk chce, nebo ne, jednoho dne z vyrábění stájí a vymýšlení příběhů vyroste. Nebo to tak není? Snad se mi to jenom zdá?
Občas mě sice chytne chuť jít a vyrobit dvou, nebo čtyřboxovou dřevěnou stáj pro tradíky. Jako za starých časů, ale teď mnohem víc propracovanou. Do posleního detailu. Ale pak si říkám "no a co maturita, na tu by ses měla učit". A je po náladě na vyrábění něčeho většího. Co se dá dělat, třeba se někdy přestanu bát a k vyrábění se vrátím :)Budu ráda za názory na set :)

Litr štěstí za pár korun

1. listopadu 2016 v 7:30 | Jeife |  Já a svět
Vidím je přicházet, další lidé, kteří si jistě něco dají. Zdraví mě, žádají mě o půl litr koly. Již téměř naprogramovaně nabízím litr, s tím, že je vyjde jen o pár korun dráž, než jejich vysněný půl litr. Lidé s radostí přikyvují, prý je to výhodné. K litrové kole obrovský popcorn, prý že do meníčka, je to výhodné. Lidé přikyvují. Pak nabídnu ještě sušenku, lepidlo na nervy. I sušenek prodám dost ...
Lidé odcházejí, na pokladně nechají dvakrát, až třikrát tolik, než kolik měli v plánu. Odnáší si spoustu nezdravých věcí s pocitem, že je to vyšlo výhodně.


Vyjde vás to levněji ...
Je to výhodné ...
... do meníčka ...
Je toho dvakrát tolik ...
Je to v akci ...
Máme speciáln nabídku ...
...

To jsou slova, která hýbou světem. To jsou slova, která hýbou trhem. Ktrerá hýbou lidem s peněženkou.
Lidé nemyslí, za každou cenu chtějí dostat něco výhodně, něco navíc. To, že jim někdo nalil víc nápoje, který podpoří jejich nemoci, to je nezajímá.

Proč lidé nechápou, že tohle je jen trik, jak z nich dostat víc peněz? Proč se lidé nezajímají o složení té hnědé tekutiny, proč je tohle ve škole nikdo nenaučil? Proč jim doma nevysvělili, že tohle je špatně ... Možná lidé nebyli vychováni rodiči, naučeni školou. Tuhle generaci vychovaly reklamy ...

https://pbs.twimg.com/profile_images/1208458438/MCR__Profile_Image_400x400.jpg

Jaký na to máte názor? Pijete, nebo ne? Zajímali jste se někdy o složení a jeho vliv na zdraví? Díky za vaše komentáře :)